14115410_10210663945619186_8793336534752443438_o-768×768
Janusz Harast

Trener główny

JANUSZ HARAST – 8 DAN WORLD SHOTOKAN FEDERATION,TRENER I KLASY
  • Założyciel i główny trener klubu Harasuto
  • Licencjonowany trener PZK i PUK
  • Wiceprezydent Światowej Federacji WSF
  • Współzałożyciel Ligi CEKL, (środkowoeuropejska liga karate, w której uczestniczyły przede wszystkim takie państwa jak: Słowacja, Czechy, Węgry i Polska)
  • Prezydent i trener koordynator kadry Polski – PSKU (apolityczna organizacja należąca do WSF

W latach 1985-1990 trener koordynator klubu karate w Sofii, Bułgaria.

W latach 1993-1996 i 2006-2010 był trenerem Kadry Polski karate WKF, osiągając ogromne sukcesy na arenie europejskiej i światowej(medale WKF ME prowadzonej kadry – Anna Fajkowska Bratysława i Tallin oraz Albert Ciesielski z klubu Bushi-do Bydgoszcz; Marta Dąbrowska srebro na ME WKF Izmir 2007 z klubu Harasuto).

Trener Janusz był również koordynatorem Akademickiej Kadry Polski, która zdobyła, jedyne w historii, 2 srebrne medale na Akademickich Mistrzostwach Świata WKF.

Janusz Harast trenuje karate od 1975. Jego pierwszym w historii trenerem był Sławomir Gubiec, a od początku swojej kariery zdobył ponad 50 medali MP wszystkich organizacji. Trener Janusz to wielokrotny Mistrz Polski w kategoriach kumite.
Posiada także liczne medale w meczach międzypaństwowych: z Niemcami, Danią, Francją, (gdzie zremisował z aktualnym Mistrzem Świata z Francji – P.Rugierro).

Mało kto ma w swojej kolekcji aż DWA srebrne medale Mistrzostw Europy – kumite, pięć tytuł Mistrza Świata – kumite (Las Vegas, Crowley, Kosovo, Tbilisi), czy tytuł Vice Mistrza Świata – kumite. Był także uczestnikiem MŚ WKF w Malezji w 1994 roku (zajmując miejsce 8-16 przez przegrana w drugiej rundzie z MŚ Francuzem A.Lehetet oraz przegraną przez kontakt z Australijczykiem w repasażach).

Dodatkowym osiągnięciem jest 7 miejsce w Klubowych MŚ WKF w Egipcie w 1994.

Od wielu lat współpracuje z takimi polskimi klubami jak: Białostocki Klub Karate, Ronin Toruń, Bushi-do Bydgoszcz, Kamikaze Gryfino, Nidan Zawadzkie, Sonkei Gdańsk oraz z wieloma zagranicznymi przyjaciółmi (Słowacja, Węgry, Czechy, Iran, Ukraina, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Anglia,…).

 

A tak mówią o Nim zawodnicy:

"Charyzma i poczucie humoru trenera Janusza sprawia, 
że klub Harasuto to nie tylko świetne miejsce do trenowania, 
ale i grupa wspierających się ludzi, która stała się przyjaciółmi na całe życie."