Słówka i terminy używane w Karate

Liczebniki

1-ichi, 2-ni, 3-san, 4-shi, 5-go, 6-rok, 7-sić, 8-hać, 9-kiu, 10-dziu

Bloki (służą do obrony)

Age-uke – blok wznoszący na górę (obrona przed uderzeniem ręką)

Soto-uke – blok do środka blokuje korpus

Gedan-barai – blok opadający obrona przed kopnięciem

Uderzenia pięścią: zuki lub cuki

Zuki – cios prosty choku zuki

Gyaku zuki – odwrotny cios (inna ręka niż noga )

Kizami zuki – przednia ręka

Kopnięcia: geri

Mae geri – kopnięcie proste w przód

Yoko geri – kopnięcie w bok

Ushiro geri kopnięcie tyłem

Mawashi geri – kopnięcie po łuku

Ura mawashi geri – kopnięcie odwrotne po łuku

Ushiro ura mawashi geri odwrotne kopnięcie tyłem

Postawy: dachi

Kiba dachi – postawa jeźdźca

Zenkutsu dachi – postawa wykroczna do przodu

Kokutsu dachi – postawa cofnięta

Kihon – kata – kumite

Kihon: wszystkie techniki w miejscu i w ruchu

Kata: formy, układy

Kumite: walka

Karate–do: droga pustej ręki Shotokan: styl naszego Karate, WKF – World Karate Federation Karate Olimpijskie

Harasuto na zawodach i zgrupowaniu z Mistrzem Świata w Bydgoszczy

W minioną sobotę bardzo duża grupa naszych zawodników Harasuto wzięła udział w rywalizacji w międzynarodowych zawodach Bushi-do Cup w Bydgoszczy. W turnieju wzięło udział 550 zawodników z całej Polski, z Niemiec, Armenii oraz Słowacji.

Po wielu bardzo dobrych walkach udało nam się zdobyć dwa medale i kilka punktowanych miejsc.

Srebrny medal wywalczył Bartek Siedlecki w kategorii kumite kadetów -70kg, a na trzecim stopniu podium stanął Kuba Tarka w kategorii kumite chłopców 12-13 lat -35kg. Tosia Zielińska i Ala Szyszkowska zajęły 5 miejsca w kumite indywidualnym dziewcząt! Olek Napióra wywalczył 9 miejsce w kumite chłopców.

Bardzo dobre walki stoczyli także Amelia Olejniczak, Ignacy Jaśniewski, Jagoda Niedziałkowska, Jula Gonciarz, Kacper Gąsiorek, Kuba Kujawski i Szymon Piwoński. Pozostali zawodnicy niestety przegrali swoje walki, jednak podkreślamy, że były to Wasze pierwsze zawody. Dla nas jesteście wygranymi za sam udział i chęć dalszego rozwoju w karate!
Gratulacje Kochani!

Dla nas, trenerów, najważniejsze było aby zawodnicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę sportową spróbowali swoich sił i poczuli atmosferę zawodów. Dla większości był to pierwszy poważny start w życiu. Tym bardziej cieszymy się, że udało nam się przyjechać tak liczną grupą i zdobywać cenne doświadczenie. Jesteśmy pewni, że z turnieju na turniej wyniki będą coraz lepsze! Kiedy zdobędziecie pewność siebie, będzie Wam łatwiej przezwyciężyć stres i pokazać 100% swoich umiejętności.

Jesteśmy z Was bardzo dumni!

W niedziele odbyło się zgrupowanie oraz konsultacje kadry U12 & U14 Polskiej Unii Karate. Uczestników szkolenia przywitał pan Wiceprezes Andrzej Zaleski. Głównym trenerem prowadzącym był zaproszony gość z Niemiec Christian Grüner, który jest nie tylko dyrektorem sportowym Niemieckiego Związku Karate, ale i legendą światowego karate.

Podczas szkolenia młodzi zawodnicy oraz ich trenerzy z całej Polski mieli okazję zobaczyć metodykę szkolenia jaka jest prowadzona w niemieckim związku. Najważniejszym punktem konsultacji były zachowania taktyczne podczas walki sportowej.

W szkoleniu wzięło udział ponad 100 zawodników. Oczywiście nie zabrakło licznej grupy zawodników klubu Harasuto. Nasi zawodnicy mieli także okazję potrenować ze swoimi rówieśnikami z Niemiec. Dzięki temu zdobyli nowe doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

FOTORELACJA